• Karneval v školskom klube detí

     • Dňa 20.2.2023 sa v našom školskom klube vo Hvozdnici ozývala hudba a smiech. Konal sa dlho očakávaný        "klubácky" karneval. Deti sa predviedli v nápaditých kostýmoch. Program karnevalu bol obohatený o rôzne súťaže a diskotéku. Nechýbala malá hostina, po ktorej deti nabrali druhý dych a opäť sa mohlo tancovať a zabávať. Ako odmena za súťaže všetkým deťom  pribudla medailička a malá drobnosť. 

     • Základný lyžiarsky výcvik

     • Deti z našej školy sa zúčastnili v dňoch od 13.02. do 17.02.2023 ZÁKLADNÉHO LYŽIARSKEHO VÝCVIKU v lyžiarskom stredisku SKI ČERTOV- JAVORNÍKY.

      Cieľom výcviku bolo, aby si deti osvojili základné lyžiarske zručnosti bezpečného pohybu na lyžiach. Zvládnutie základných lyžiarskych techník v nenáročnom teréne a tiež osvojenie si pravidiel bezpečného správania sa na    zjazdovkách a na vlekoch. Ďakujeme inštruktorom z lyžiarskej škôlky Alpinka za peknú spoluprácu a milý prístup k deťom. Zároveň ďakujeme OÚ Hvozdnica za zabezpečenie dopravy.

      Monika Halušková – vedúca lyžiarskeho výcviku  a pani učiteľky

     • Karneval v MŠ

     • Dňa 7.2. sa v našej MŠ uskutočnil karneval. Naša trieda sa premenila na rozprávkovú krajinu.🐞🦋🧚🧚‍♀️👼👸👨‍⚕️🦸‍♂️

      Detičky prišli v krásnych a nápaditých maskách a spoločne si užili deň plný radosti a zábavy. Vo veselej atmosfére sme plnili zaujímavé úlohy, súťažili, tancovali a spievali.

      Po šantení nás čakala karnevalová hostina, o ktorú sa postarali naši šikovní rodičia. 

     • Druháci na sánkovačke

     • Naši druháci v rámci krúžku využili bohatú snehovú nádielku na skvelú sánkovačku. Deti si zobrali lopáre, boby a išli sa spúšťať z kopca. Slniečko svietilo, snehu bolo veľa a všetci si užili veselú sánkovačku. Nikomu neprekážal ani mráz, ktorý štípal na líčkach. Veď zima je tu len chvíľu. :)

      Napísala: Monika Halušková

     • Karneval v MŠ

     • V triede včielok sa dnes konal karneval, ktorý už deti dlho očakávali. S radosťou si do škôlky priniesli masky a už sa nevedeli dočkať, kedy začne karneval. Keď si všetci poobdivovali navzájom masky, s kamarátmi si zasúťažili a zatancovali. Silu opäť nabrali z chutného občerstvenia, ktoré im pripravili ich šikovné mamičky. Nakoniec bola každá maska odmenená sladkosťami. Takto veselo sme prežili karnevalové dopoludnie.

     • STAROSTLIVOSŤ O ZVIERATKÁ V ZIME

     • Zima k nám zavítala v plnej paráde a pri veselých hrách  v snehu sme nezabudli ani na naše zvieratká v lese. Potravu si musia hľadať samé. Preto sme sa rozhodli, že im pri tom pomôžeme. Každý si priniesol za pomoci svojich starostlivých rodičov z domu potravu pre zvieratká. Niekto seno, mrkvičky, jabĺčka či oriešky. Spoločne sme im dobrôtky zaniesli do neďalekého lesa. Detičky v lese pozorovali zvieracie stopy. Keďže sme krmelec v lese nenašli, potravu sme im vysypali na zem.

      Dúfajme, že sme zvieratkám aspoň trochu pomohli a tešíme sa na ďalšiu návštevu lesa.

     • Veselé dopoludnie

     • V utorok 31. januára bolo našim deťom zo škôlky a školy veľmi veselo. Celé dopoludnie mali v kultúrnom dome minidisko a rôzne súťaže. Na návštevu prišli aj dvaja kamaráti z rozprávky Labková patrola. Boli to SKYE a CHASE.

     • Príprava na karneval v MŠ

     • Máme tu fašiangové obdobie a s ním aj maškarné plesy a karnevaly. Aj u nás v MŠ sa bude konať karneval dňa 7. 2. 2023, na ktorý sa deti veľmi tešia. 

     • Kŕmenie lesných zvierat

     • Lesnú zver treba cez zimu prikrmovať, inak by neprežila. Preto ani včielky nezabudli na lesné zvieratká. Priniesli z domu zeleninu, ovocie a seno. Vybrali sme sa zvieratá nakŕmiť do blízkeho lesa. Ďeťom vštepujeme lásku a vzťah k prírode, zvieratám a životnému prostrediu. Deti mali z toho veľký zážitok.

     • Tretiaci  sa tešia zo snehu

     • Ani veľa, ani málo, predsa trochu napadalo.

      Sniežik polia prikrýva, na sanicu pozýva.

      A tretiaci veľmi radi pozvanie na sánkovačku prijali. Bolo nám veselo. Už teraz sa tešíme na ďaľsie spoločné zimné radovánky.

      Tr.uč.R.Golierová

     • Voňavé smažené šišky u druhákov

     • Sú FAŠIANGY a naši druháčikovia si na krúžku vysmažili voňavé šišky. Deti krásne vaľkali cesto a vykrajovali kolieska. Po vysmažení dali na šišky džem a poprášili ich práškovým cukrom. Potom sa do nich s chuťou zahryzli.

      Vedúca krúžku: Monika Halušková

     • Štvrtácka "bobovačka"

     • Tento rok nám pani zima veľa snehu neuštedrila a preto sme sa rozhodli využiť aspoň tú trošku, ktorá nám ešte zostala. Štvrtáci obliekli teplé oblečenie, oprášili boby a lopáre a vybrali sa na zimnú prechádzku. Snehu bolo síce menej, ale zábava to bola naozaj veľká. Veríme, že si takúto bobovačku a lopárovačku ešte aspoň raz zopakujeme.

      Tr. uč. H. Kremeňová  

     • Vtáčia hostina

     • V záhrade sa začína

      zimná vtáčia hostina.

      Do krmítka deti dali,

      čo po dvore pozhŕňali.

      Na jar vtáčky na kríčku

      dajú deťom pesničku.

                                       Aj naši prváci si prichystali pre vtáčiky, ktoré neodleteli do teplých krajín dobroty. Vyrobili sme im vtáčie pochúťky zo semiačok, ktoré sme zavesili na stromy a zvyšné semiačka sme im dali aj do škôlkárskej vtáčej búdky, aby robili radosť aj našim škôlkarom.

      Už teraz budeme len čakať na tú vtáčiu jarnú pesničku.

       

     • ,,MY SME VLOČKY ISKIEROČKY"

     • Jedna vločka, dve vločky,

      zahrali sa chytačky.

      Malá veľkú chytila,

      vo vetre sa krútila.

      Kamarátky veľké sú,

      sneh a zimu prinesú.❄

      Naše lienky sa premenili na snehové vločky tety Perinbaby. Počas celého dňa deti plnili úlohy, ktoré si pre ne nachystala Perinbaba. Deti si zhotovili snehové vločky, ktorými vyzdobili šaty p.ZIMY, počítali vločky, prečítali si rozprávku ,,Nezbedná vločka".

      Pre Perinbabu si pripravili zimné básničky, pesničky, ktorými privolávali sneh.❄

     • Fašiangový čas v 2. A

     • „Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde,

      kto nemá kožúška zima mu bude.

      Ja nemám, ja nemám, len sa tak trasiem,

      dajte mi slaninky, nech sa vypasiem.

       

      Obdobie od Troch kráľov do polnoci pred  Popolcovou stredou nazývame Fašiangy. Fašiangy sú prechodom medzi zimným a jarným obdobím. Počas tohto obdobia prevláda veľká zábava, organizujú sa plesy, svadby a zabíjačky. Preto boli Fašiangy odjakživa symbolom radosti, veselosti a hojnosti. Neodmysliteľnou súčasťou tohto obdobia sú sprievody, v ktorých chodia preobleční ľudia v rôznych maskách po obciach. Typickým fašiangovým jedlom boli vyprážané šišky. Dnes sme sa o tomto starovekom sviatku rozprávali  s našimi druhákmi.

      Pozdravujú Vás druháci a pani učiteľka Monika

     • Školský klub detí na návšteve v Domove dôchodcov v Štiavniku

     • V decembri sme boli s deťmi na milej návšteveve v Domove dôchodcov v Štiavniku. Deti pre starkých vyrobili ozdôbky na vianočný stromček. Veríme, že sme trošku potešili a zahriali ich srdiečka aj krátkym pásmom básničiek a pesničkou. Odmenou nám boli usmiate tváre, ktoré nás trpezlivo počúvali. Domov sme odchádzali s dobrým pocitom a tiež sladkou odmenou. S deťmi často spomíname na túto príjemnú návštevu a už teraz sa tešíme na ďaľšiu.

     • Vianočná besiedka

     • Znova prichádza ten zázračný čas. Čas tajných želaní, očakávania i splnených túžob.

      Dnes po svätej omši deti z našej školy vystúpili s vianočným programom. Deti zatancovali tanček, zarecitovali krátke vinše, zahrali scénky, zaspievali piesne s tematikou zimy a Vianoc. Rozžiarené očká detí prezrádzali nedočkavosť a očakávanie sviatkov, ktoré sú tými najkrajšími v roku pre všetky deti a aj nás dospelých.

      Vianoce plné pohody, lásky a pokoja,    

      v novom roku veľa zdravia, šťastia a úspechov

                                   Vám želá

      kolektív  Základnej a materskej školy Hvozdnica.                                                                                                                                    

     • Tretiaci a vianočné darčeky

     • Advent je čas stíšenia, lásky ale aj štedrosti. O také prežitie adventných dní sme sa snažili aj u nás v 3.A. Najskôr sa tretiačikovia, ako dobrí kamaráti a nie len spolužiaci, obdarovali navzájom medzi sebou v našej triednej hre Tajný darca. Tešilo sa každé tretiacke srdiečko, nechýbali objatia, výkriky radosti, slová vďaky a veľmi priateľská a láskyplná nálada.

      Potom sa v 3.A začalo s darčekmi pre iných. Aj tento rok pre svojich rodičov, súrodencov, starých rodičov, skrátka pre svoju milovanú rodinku, vyrábali tretiaci vianočné prekvapenie. Minule to boli malé svietiace betlehemy, tentoraz sme najskôr strihali, lepili, kreslili, písali, fotili a zdobili, až sme vytvorili vianočné pozdravy. Potom sme vaľkali, vykrajovali, maľovali, prevliekali a darčekovo balili vianočné ozdoby zo slaného cesta. Posledným darčekom je zmes vianočných vinšov a piesní, ktoré si deti svedomito nacvičili, aby v našom kostolíku, počas vianočnej besiedky, pomohli šíriť vianočnú náladu, pokoj a pohodu.

      Počas všetkých tých príprav sme sa však rozprávali o tom, že tým najkrajším darčekom, ktorý môžeme niekomu darovať je milé slovo, dobrý skutok, odpustenie, pomoc, skrátka dobro, ktoré šírime ďalej a to nie len v čase Adventu. Preto Vám v mene všetkých tretiačikov prajem veľa zdravia, lásky a viery v ľudské dobro.

                                                          Tr.uč. Renáta Golierová

     • Vo vianočnej pekárni🎄🍪

     • Detičky z našej MŠ sa pripravovali na jeden z najkrasnejších sviatkov pečením vianočných koláčikov. Na začiatok si pripravili cesto, ktoré si vyvaľkali a následne z neho vykrajovali rôzne tvary pomocou vykrajovačiek.

      Upečené koláčiky natreli džemíkom a zlepili. To bola pochúťka. Vôňa lineckých koláčikov sa šírila po celej našej škôlke.