• List Ježiškovi

     • Naši druháci dnes písali na hodine slovenského jazyka list Ježiškovi. Najprv sme si povedali, čo musí taký list obsahovať a potom sa všetky deti pustili s veľkou chuťou do písania. Na obálky sme napísali adresu 999 99 JEŽIŠKO a nalepili známky. Listy sme zaniesli do poštovej schránky. Už teraz sa tešíme, ako to s darčekmi pod stromčekom dopadne.

       Tr. uč. : Monika Halušková

     • Tešíme sa na adventný čas

     •                                                                                                                                

      Už sa tešíme, že si všetci zapálime 27. novembra prvú sviečku na adventnom venci. Naši druháci si vyrobili adventné vence sami. Pri práci ukázali svoju šikovnosť a kreativitu. Popri výrobe a aranžovaní sme si s deťmi hovorili o adventnom venci. Koľko je na ňom sviečok a ako sa volajú.  

      1. sviečka je pomenovaná ako nádej, zapaľuje sa na prvú, tzv. železnú, adventnú nedeľu.

      2. sviečka má symbolizovať mier, horí počas druhej, tzv. bronzovej, adventnej nedele.

      3. sviečka znamená priateľstvo. Zapaľujeme ju počas tretej adventnej nedele - tzv. striebornej.

      4. sviečka má názov láska. Svieti počas poslednej štvrtej, tzv. zlatej, adventnej nedele.

      Advent, advent, štyri sviece,                                                                                                                                      prvá z nich sa zatrbliece.                                                                                                                                            Za ňou druhá, tretia zhorí,                                                                                                                          prinesieme stromček z hory.                                                                                                                                      A keď štvrtá horí stíška,                                                                                                                                        tešíme sa na Ježiška. 

      Prajeme Vám krásny adventný čas.

                                                       Vaši druháci

       

      Tr. uč : Monika Halušková

     • Vianoce, Vianoce prichádzajú

     • Koncom jesene sa stále viac a viac začína spomínať jedno magické slovíčko, ktoré vždy, ako na povel, rozžiari detské očká. To slovo znie „Vianoce“. Už ho často počuť aj u nás v 3.A. Svedomito nacvičujeme program na vianočnú besiedku, hráme triednu hru Tajný darca a zároveň si pomaličky začíname zdobiť našu triedu. Základom každej dobrej vianočnej výzdoby je pekný vianočný stromček. My už ich máme na nástenke niekoľko. Ale ich tretiačikovia pekne vyzdobili, čo poviete?

      Triedna učiteľka Renáta Golierová

     • Hravá heraldika

     •  

      Druhý novembrový utorok sa žiaci tretieho a štvrtého ročníka vybrali na potulky za históriou. Prímestskou autobusovou dopravou cestovali do Bytče, kde navštívili Sobášny palác. Tu najskôr absolvovali prehliadku zaujímavých expozícii s pútavým a pre detské chápanie prispôsobeným výkladom milej pani sprievodkyne. Vypočuli si kto a prečo postavil Sobášny palác, prostredníctvom krásnych ručne šitých bábik sa zoznámili s členmi rodiny palatína Juraja Thurzu a mohli sa pokochať obrazmi dvoch vystavujúcich slovenských maliarov. Potom ich čakala prednáška s názvom Hravá heraldika, v ktorej štvrtáci a tretiaci získali vedomosti o tom, ako vznikali erby okolitých miest a obcí, dozvedeli sa ako rozumieť symbolom, ktoré môžeme vidieť na erboch a ako opísať jednotlivé časti erbu. Nakoniec si deti s veľkou chuťou vytvárali vlastné erby, do ktorých pokresli to, čo majú radi, čo ich charakterizuje, či vpísali rôzne pekné motivačné heslá. Výlet do minulosti sa veľmi vydaril, a to nie len preto, že namiesto predpovedaného dažďa nás po celý deň sprevádzalo celkom príjemné novembrové slniečko, ale hlavne preto, že deti, to, čo videli, počuli, mohli chytiť do rúk, či to, čo mohli sami vytvoriť, naozaj zaujalo. Hravo a zábavne sa spriatelili s heraldikou.

       

                                                             triedne učiteľky 3.A  a 4.A

     • Štvrtáci a jesenné poklady prírody

     • Počasie nám posledné dni naozaj prialo a štvrtáci sa boli tiež pokochať krásnou jesennou prírodou. Popri tom nazbierali rôzne listy, konáriky, žalude, gaštany, šípky, ale aj rôzne zaujímavé kamienky. Všetky tieto poklady potom využili na našom spoločnom krúžku. Mali si predstaviť, že sú z nich záhradní architekti a ich úlohou bolo navrhnúť záhradu, prípadne park, v ktorom by sa dalo príjemne relaxovať. Ich návrhy sa im skutočne podarili a možno niekto v sebe objavil aj svoje budúce povolanie. 

      H. Kremeňová

     • 11. november - Martin na bielom koni

     • Z diaľky počuť podkovičku,

      Martin príde na koníčku.

      To zas bude smiech,

      keď privezie sneh.

                                Prváci nezabudli na dnešný deň - začali sme pranostikou, naučili sme sa básničku a na výtvarnej výchove sme si bielych koníkov aj vyrobili. Keďže meteorológovia tvrdia, že dnešný Martin príde len na bielom mercedese, tak my sme mu chceli pomôcť a dorobili sme koníkovi aj sneh.

     • VESELÉ HRABLIČKY

     • Dňa 18.10. sa detičky z našej MŠ zúčastnili na aktivite ,,VESELÉ HRABLIČKY". Lienky plnili rôzne úlohy s jesennou tématikou. Detičky s radosťou hrabali lístie, ktoré prevážali na fúrikoch. Lístie nahrabali na kopu, z ktorej vytvorili domček pre ježka. Z listov si zhotovili aj jesenných škriatkov. 

     • Halloweenske ježibaby v ŠKD

     • Halloween síce u nás nemá takú tradíciu ako v anglicky hovoriacich krajinách, ale medzi deťmi získava stále väčšiu obľubu. U väčšiny z nás má oveľa hlbší význam sviatok Všetkých svätých " DUŠIČKY " - pamiatka zosnulých, ktorý si v týchto dňoch pripomíname. Medzi symboly Halloweenu patria nepochybne aj čarodejnice, strigy a ježibaby. Podľa povier sa ich ľudia už v minulosti báli, pretože mali sprevádzať zlých duchov. Vraví sa, že práve na sviatok Halloween majú čarodejnice obrovskú moc.

      Ježibáb, ktoré si vyrobili deti v klube sa rozhodne báť nemusíte.

     • Po stopách našich predkov

     • V rámci krúžku navštívili deti Súkromné múzeum Ladislava Janecha v Považskej Teplej. Pod strechou rodinného domu u pána Janecha nájdeme skutočné poklady našej minulosti. V štyroch izbách sme videli minerály, mince, výrobky starých remesiel, rôzne nástroje, zbrane, časti odevov a podobne. Dokonca je tu aj lebka mladej ženy, ktorá je stará vyše 1300 rokov a je z čias Avarov. 

      Ďakujeme pánovi Ladislavovi Janechovi a jeho manželke za krásny  a zaujímavý zážitok.

      Vedúca krúžku: Monika Halušková 

     • Šarkaniáda na tretiackom zábavníku

     • V rámci nášho triedneho krúžku sme sa pustili do výroby veselých šarkanov. A vydarili sa.Každý mal vtipnú tváričku, dlhý farebný chvost a predsa bol každý iný – originálny. Bolo ich však ešte treba vyskúšať v praxi. Šarkany lietali, deťúrence si zašantili a tretiacky zábavník bol naozaj zábavný.

                                                                           Tr.uč.R.Golierová

     • Tretiaci nezabúdajú na starých rodičov

     • Október je už tradične mesiacom úcty k starším. Nezabúdame na to ani v našej triede. Najskôr sme mali príjemnú diskusiu o tom, čo všetko pre nás starí rodičia robia, za čo všetko im máme byť vďační, prečo všetko si ich vážime. Potom sa tretiačikovia s chuťou pustili do výroby milých obrázkov na zavesenie, ktoré venovali svojim babičkám a deduškom. Vraj veľmi potešili. Na svojich starých rodičov si však nemáme spomenúť len v októbri. Úctu, vďačnosť a lásku im treba prejavovať po celý rok. Preto sme sa s deťúrencami dohodli, že sa budú snažiť potešiť svojich starkých drobnou pomocou, milým slovom, objatím či vlastnoručne vyrobeným darčekom po celý rok.

                                                                           Tr.uč.R.Golierová

     • Október - mesiac úcty k starším

     • Mesiac október je vyhláseným mesiacom úcty k starším ľudom, k starým rodičom. Aj naši prváci si tento mesiac sľúbili, že si budú viac všímať svojich starých rodičov, budú im viac pomáhať, viac sa s nimi rozprávať, častejšie sa na nich usmejú alebo im častejšie zatelefonujú. Veď nie každý má možnosť, byť so svojimi starými rodičmi každý deň, každý deň ich pozdraviť, objať. A ako malý darček im pripravili záložku do ich obľúbenej knihy či krížovkového časopisu a k októbrovému sychravému počasiu patrí aj šálka dobré bylinkového čajíka na imunitu.

      Verím, že prváci tento svoj sľub aj dodržali a jeho plnenie neskončí 31. októbrom, ale spolu so starými rodičmi zažijú ešte mnoho pekných spoločných chvíľ.

     • Spoznávame zeleninku so zemiačikom Bombuľkom v MŠ

     • Tento týždeň bol pre naše lienky netradičný. Navštívil nás zemiačik Bombuľko a prežili sme s ním parádne dobrodružstvo. Poznávali sme a pozorovali typické znaky zemiakov, počítali sme s nimi, cvičili, plnili rôzne úlohy na IT, vyorávali sme zemiaky za traktorom na poli ( odtláčaním farby zemiakmi), vytvorili sme si výstavku zeleniny, pripravili sme si ,,Zemiakovú hostinu".Na záver sme mali športovú ,,ZEMIAKIÁDU".

     • Štvrtáci ďakujú starým rodičom

     • Mesiac október patrí každý rok úcte k starším ľuďom. A hoci nie každý ma to šťastie, mať pri sebe ešte aspoň jedného starého rodiča, prejaviť úctu, obdiv, pokoru a vďaku staršiemu človeku môže každý z nás. Stačí na to možno úsmev, milé slovo, či malá pozornosť. Nezabúdajme, že aj my všetci raz budeme na ich mieste.

      Ani štvrtáci nezabudli na svoje staré mamy, babičky, dedkov a deduškov. Milým darčekom a peknou básňou, ktorú spoločne vymysleli, sa im za všetku lásku a pomoc zo srdiečka poďakovali a pripomenuli im, ako veľmi si ich vážia a ľúbia.

      Milá babka a tiež dedko,

      chceme len povedať, že ste naše všetko.

      Keď prídete na návštevu

      mnoho srandy vtedy veru.

      Babka pečie pagáče,

      štrúdle, či voňavé koláče.

      Dedko zasa číta mi

      a aj všetko opraví.

      Vždy nám dobre poradíte

       a múdrosťou okúzlite. 

      Milá babka, milý dedko,

      ste naozaj naše všetko. 

                                                                                             H. Kremeňová

     • Návšteva knižnice

     • Dnes naši druháci navštívili Obecnú knižnicu vo Hvozdnici. V knižnici sa od pani Jakubíkovej dozvedeli veľa cenných informácií o knihách. Deti si prečítali a prelistovali rôzne zaujímavé knihy. Niektoré deti sa do knižnice prihlásili a dostali aj čitateľský preukaz.  

      Doslali sme aj sladkú odmenu, za ktorú ďakujeme. Návšteva knižnice bola pre deti veľmi hodnotná.

      Tr. uč.: Monika Halušková