V mesiacoch február a marec sa žiaci druhého a tretieho ročníka podrobnejšie oboznamovali s tvorbou mentálnych máp.
Mentálna mapa je efektívnou pomôckou, ktorá u detí rozvíja myslenie a uľahčuje zapamätávanie si informácii. Táto metóda umožňuje deťom zjednodušenie učenia, písania poznámok, rozvíja kreativitu, predstavivosť, zlepšuje pamäť a pomáha uspieť v škole.
Myšlienkové mapy možno využiť v akejkoľvek oblasti, čiže aj pri akomkoľvek vyučovacom predmete. Žiakov našej školy s vytváraním mentálnych máp pútavým a pre každý ročník primeraným spôsobom bližšie oboznamovala špeciálna pedagogička z CPPPaP Bytča, PaedDr. Katarína Klabníková.
Žiaci 2.ročníka absolvovali dve zážitkové hodiny v rámci preventívneho programu Ako si vytvoriť mentálnu mapu. Získali základné zručnosti v tvorbe mentálnych či myšlienkových máp, ako sa tiež zvyknú nazývať. Vytvorili krásne práce a niektorí ich aj odvážne prezentovali (viď.fotogaléria), za čo si získali pochvalu od pani lektorky. Tretiaci sa zúčastnili dvoch stretnutí v rámci preventívneho programu s názvom Čítanie rozprávok s využitím mentálnych máp. Prvé stretnutie sa nieslo v duchu úvodných informácií, a ako výstup deti vytvorili jednoduchú mentálnu mapu. Pri druhom stretnutí tretiaci vytvárali mentálne mapy opisujúce jednotlivé postavy prečítanej rozprávky, čím si overili čítanie či počúvanie s porozumením a potrápili si svoju slovnú zásobu a tvorivé myslenie. Všetkým sa podarilo vytvoriť výstižné, zrozumiteľné a estetické dielka. Posúďte sami (viď. fotogaléria). Niektorí tvorcovia si svoje mentálne mapy odprezentovali pred celou skupinou. Aj tretiaci si vypočuli od pani lektorky slová uznania a to naše uznanie a samozrejme aj vďaka patrí PaedDr. Kataríne Klabníkovej.
Mgr. Renáta Golierová – výchovný poradca